Reklama
hep2o

Dzisiejsze budownictwo charakteryzuje dobra izolacja cieplna przegród zewnętrznych (ściany, okna, dachy, …). W zasięgu finansowym większości inwestorów dostępne są niskotemperaturowe, tanie w eksploatacji pompy ciepła, jako źródło energii do ogrzewania. Dlatego potrzebny jest nowatorskie podejście do ogrzewania domu. Ogrzewania łagodnym i przyjemnym ciepłem. Ciepłem promieniowania, najbardziej zbliżonym do naturalnego promieniowania słonecznego.

Modyfikowanie tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego mija się z celem (2-3 krotny wzrost wielkości tradycyjnych grzejników), a 90% ciepła uzyskujemy przez konwekcję ze wszystkimi jej wadami. Natomiast stosowanie tylko rozpowszechnionego ogrzewania podłogowego niesie mankamenty:

 • dużej bezwładności – trudna regulacja działająca ze sporym opóźnieniem
 • istotne ograniczenie w aranżacji i zmianie wnętrz, szczególnie pokryć podłogowych
 • niebezpieczeństwo przegrzewania stawów, przy źle dobranej i wykonanej instalacji

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne pozbawione tych wad, niedogodności jest najlepszym sposobem rozprowadzenia ciepła po domu. Gwarantuje ono najlepszy komfort, przy minimalnych nakładach inwestycyjnych zapewniając możliwość szybkiej regulacji (w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego). Ogrzewanie ścienne w zasadzie stosować można wszędzie. To po prostu ściana z wbudowaną wężownicą z rur polibutylenowych średnicy 10mm, w której płynie woda o temperaturze do 60oC maksymalnie. Rury umieszczone są w tynku lub pod płytą gipsowo – kartonową. Ciepło przekazywane jest do otoczenia równomiernie na całej wysokości pomieszczenia. W takim pomieszczeniu unoszenie kurzu, zarazków i alergentów jest wyeliminowane, a nieprzyjemny proces zapiekania kurzu na elemencie grzewczym nie występuje. Płaszczyzna grzewcza oddając ciepło przez promieniowanie a nie konwekcję eliminuje zjawisko dodatniej – niekorzystnej jonizacji powietrza. Każdy połowę życia spędza w pomieszczeniach ogrzewanych. Ogrzewanie ścienne zapewni komfort cieplny, zdrowie i obniży znacznie koszty.

Preferowane warianty ogrzewania

Ogrzewanie wyłącznie ścienne:

 • pokoje dzienne, salony
 • pokoje dzienne
 • pokoje sypialne
 • pokoje biurowe, gabinety
 • hale, przedpokoje
 • pomieszczenia wilgotne

Ogrzewanie mieszane podłogowo - ścienne

 • pomieszczenia o dużych powierzchniach podłogi i przy braku dostępnej ilości ścian
 • pomieszczenia do przebywania boso; łazienki, hale basenu, garderoby
 • kuchnie ze względu na brak wolnej powierzchni ścian, zabudowa meblami
 • biblioteki ze względu na brak wolnej powierzchni ścian zabudowanych regałami

Źródła ciepła w ogrzewaniu ściennym

Źródłem ciepła dla ogrzewania ściennego mogą być:

 • kotły gazowe
 • kondensacyjne kotły gazowe
 • pompy ciepła

W przypadku stosowania kotłów gazowych na parametry wody zasilającej powyżej 55oC należy zastosować układ zmniejszenia pompowego zapewniający wymaganą temperaturę grzewczą. W przypadku stosowania kondensacyjnego kotła gazowego lub pompy ciepła mogą one być bezpośrednio podłączone do instalacji ogrzewania ściennego. Szczególnie dobrze, ogrzewanie ścienne wykorzystuje niskie temperatury czynnika grzewczego uzyskiwanego z pompy ciepła. Ten sposób ogrzewania jest wręcz dedykowany temu sposobowi pozyskiwania ciepła.

Zasadę działania pompy ciepła przedstawił w 1852 roku lord Kelvin. Mimo ze już upłynęło wiele lat od tego wynalazku, to dopiero w drugiej połowie XX wieku zaczęto je stosować do celów grzewczych. Obecne ceny energii spowodowały znaczny wzrost zainteresowania tymi urządzeniami. To, postęp technologiczny i większa świadomość ekologiczna spowodowała znaczne obniżenie cen urządzeń. Inwestycja w pompę ciepła stała się dostępna dla większości inwestorów. Niskie koszty eksploatacji pokrywają wyższe koszty inwestycji. Zwrot poniesionych nakładów przy stale rosnących kosztach energii skraca się z każdą podwyżką cen gazu, prądu.

Zasada działania jest prosta. Pompa ciepła pobiera ciepło rozproszone w naturze; gruncie wodzie, powietrzu. Czynnik chłodniczy po pobraniu ciepła jest sprężany. Powoduje to wzrost temperatury i ciśnienia. W skraplaczu następuje odparowanie i oddawanie ciepła wodzie grzewczej zasilającej np. ogrzewanie ścienne. Rozprężony czynnik chłodniczy rozpoczyna nowy cykl pracy. Upraszczając, to jest odwrotny proces, jaki jest stosowany w poczciwych lodówkach. Do pracy sprężarki, serca każdej pompy ciepła, potrzebny jest prąd elektryczny. Jego zużycie w stosunku do mocy pompy ( np. 25% przy mocy 4KW) daje nam współczynnik efektywności 4.0 co oznacza, że na każdy zużytą kilowatogodzinę energii elektrycznej uzyskujemy cztery kilowaty energii cieplnej. Dlatego pompy ciepła są tak energooszczędne i przyszłościowe jak żadne inne znane źródła ciepła.

Wspomnę jeszcze o jednym, im niższa temperatura podgrzewanej wody tym większa sprawność pompy ciepła. Dlatego najlepszym sposobem rozprowadzenia ciepła jest ogrzewanie ścienne doskonale pracujące na parametrach wody do 35o C.

Zastosowanie pompy ciepła wraz z ogrzewaniem ściennymi, jako systemowego rozwiązania ogrzewania domu jest najlepszą alternatywą na kryzys energetyczny, rosnące ceny energii, ekologiczne podejście do natury i dbałość o zdrowie i finanse swojej rodziny.

 
statystyka